Nasady kominowe

Nasada na komin montowana jest w celu ochrony przewodu kominowego przed zakłóceniem jego działania lub osłabieniem ciągu oraz do jego wspomagania. Odpowiedni dobór nasady zależy od rodzaju przewodu, wydajności całego systemu oraz jego budowy. Nasada kominowa instalowana jest na szczycie komina. Jej zadanie to stabilizacja i wspomaganie ciągu kominowego w przewodach wentylacyjnych (głównie nasady kominowe obrotowe), dymowych lub spalinowych (nasady kominowe spalinowe). Nasady kominowe rozróżniamy ze względu na: zasadę działania, przeznaczenie i wydajność. Tworzą je następujące grupy:

Obrotowe nasady kominowe:

Są urządzeniami dynamicznie wykorzystującymi siłę wiatru do wspomagania ciągu kominowego. Wprawiona w ruch wytwarza w przewodzie kominowym podciśnienie (tym większe, im silniejszy wiatr), które zwiększa i stabilizuje ciąg oraz zapobiega ciągowi wstecznemu. Są bardzo wydajne, jednak ich działanie uzależnione jest od wiatru (jeśli go nie ma nasada nie wytwarza dodatkowego podciśnienia). Stosuje się je głównie do przewodów wentylacyjnych.

Hybrydowe nasady kominowe:

Hybrydowe nasady kominowe działają pod wpływem wiatru, a gdy jest on niewystarczający, wykorzystują silnik elektryczny.

Samonastawne nasady kominowe:

Samonastawne nasady kominowe ustawiają się zawsze w kierunku wiatru, osłaniając przewód kominowy i wspomagając ciąg. Niektóre wersje tych nasad mogą być stosowane na przewody spalinowe i dymowe.

 

Mechaniczne nasady kominowe:

Mechaniczne nasady kominowe – generatory ciągu, pozwalają na wytworzenie ciągu nawet w warunkach całkowitego braku wiatru.

Stałe nasady kominowe:

Stałe nasady kominowe są urządzeniami wykorzystującymi energię kinetyczną wiatru do wspomagania ciągu kominowego.

Powrót do oferty

Scroll to Top